Morina Balığı Karaciğer Yağı (Cod Liver Oil) Nedir?

Morina Balığı Karaciğer Yağı (Cod Liver Oil) Nedir? Morina Balığı Karaciğeri Yağı - Cod Liver Oil - Cod fish Full view

Morina Balığı Karaciğer Yağı (Cod Liver Oil) Nedir?

Morina Balığı Karaciğer Yağı (Cod Liver Oil) Nedir?

Morina Balığı Karaciğeri Yağı (Cod Liver Oil) Nedir?

“Morina Balığı Karaciğer Yağı (Cod Liver Oil) Nedir?” çok yaygın olarak sorulan bir soru. Balık yağları balık vücudundan ve balık karaciğerinden olmak üzere 2 şekilde elde edilebilmektedir. Bu iki tip balık yağının arasındaki tek fark, balık vücudundan sadece balık yağı (Omega3) elde edilebilirken, balık karaciğerinden üretilen balık yağlarında Omega3’ün yanı sıra doğal A ve D vitaminlerinin de elde edilebilmesidir.

Balık karaciğerinden elde edilen balık yağları için genellikle morina balığı, İngilizce ifade ile Cod Fish kullanılmaktadır. Eğer bir ürünün içeriğinde morina balığı karaciğerinden elde edilmiş balık yağı varsa ürünün üzerinde İngilizce ifade ile Cod Liver Oil de yazılabilmektedir.

Morina balığı karaciğeri yağı zengin DHA (Dokosaheksaenoik Asit) ve EPA (Eikozapentaenoik Asit) içerirken, doğal olarak da A ve D vitamini içermektedir. Tüm bu besin ögeleri insan vücuduna çeşitli yönlerden faydalıdır ve vücudun sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Morina karaciğeri yağı üretimi ileri teknoloji ile üretilebilmektedir.

Morina balığı karaciğeri yağı alırken ürünün son teknoloji üretim tesislerinde üretilmiş olması (API/GMP, ISO 9001, GOED gibi üst seviye üretim standartlarında) önemlidir. Ayrıca ürünün içeriğindeki uygun miktarda A ve D vitamininin bulunması, ürünün ağır metallerden arındırılmış olması ve yağın üretim formunun trigiliserit olması seçim için en önemli kriterlerdir. Bu kriterleri sağlayan Morina balığı karaciğeri yağları yaz ve kış mevsimlerinde güvenle kullanılabilmektedir.

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!