Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde Mega Vitamin’in tüm ürünleriyle ilgili ortak sorular cevaplandırılmıştır. Ürüne has sorularınız için ilgili ürünün SSS (Sık Sorulan Sorular) bölümünü inceleyiniz. Ürüne has SSS linki aşağıda verilmiştir.

Mega Vitamin Sık Sorulan Sorular

Ürünleri bulabileceğiniz eczaneler için tıklayınız.
Mega Vitamin ürünleri ilaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılamaz. Mega Vitamin ürünleri koruma ve destek amaçlıdır.
Mega Vitamin ABD, Japonya, İngiltere, Almanya, Türkiye, İsveç, Fransa, Avustralya gibi dünyanın 58 ülkesinde tescilli uluslararası bir markadır.
Mega Vitamin ürünleri gıda ürünleridir. Belirli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ürünlerin içindeki bileşenler TC. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın belirlediği günlük kullanım sınırları içerisindedir. Özel bir durumunuz vaya hastalığınız varsa doktorunuza danışmanız önerilmektedir.
Mega Vitamin ürünleri ürünlerin üretildiği ülkeye göre Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA - Food and Drug Administration), İzlanda Gıda ve Veterinerlik İdaresi'nden, Kanada Sağlık Bakanlığı'ndan (Health Canada) sertifikalı olarak üretilmektedir. Ayrıca, TC. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan ithalat izinleri ve mevzuatlarına göre Türkiye'de satışa sunulmaktadır.
TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetim ve uygulamalarına göre tüm takviye edici gıdalar bakanlığın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'ne - GGBS (ggbs.tarim.gov.tr) göre onay almak zorundadır. Mega Vitamin ürünleri'nin GGBS numaraları ürün etiketlerinde ve ilgili ürünün tanıtım web sayfasında yazmaktadır.
Mega Vitamin ürünleri İzlanda, ABD ve Kanada'dan ithal edilmektedir.
Ürünlerin son kullanım tarihleri kutu üzerinde yazmaktadir.
Online satına almak için web sitesinin en üstünde yer alan "Satın Al" sekmesine tıklayabilirsiniz. Ürün özel muhafaza kutuları içinde Türkiye'deki adresinize kargo ile gönderilmektedir. Ürünleri ayrıca bulunduğunuz ildeki seçkin eczanelerden de temin edebilirsiniz. Ürünlerin bulunduğu seçkin eczaneleri görmek için sayfanın en altında yer alan Eczane ikonuna veya buraya tıklayabilirsiniz.
Ürünlerin kargo fiyatlarını ürün resmi satış sitesi olan www.megashop.net online satış sitemizden görebilir veya (312) 417 3330 numaralı danışma hattından öğrenebilirsiniz. Kargo ücreti ödemek istemiyorsanız, bulunduğunuz yerdeki eczanelerden da ürünleri alabilirsiniz. Ürünlerin bulunduğu size yakın eczaneler için sayfanın en altında yer alan Eczane ikonuna veya buraya tıklayabilirsiniz.
Ürünleri güvenlik sertifikalı satış sitemizden on-line olarak kredi kartı ile veya 0-312-417 33 30 nolu telefonu arayarak “Mail Order” yöntemiyla sipariş verebilirsiniz.

Mega-O-Mega Sıvı Balık Yağı Sık Sorulan Sorular

Mega Vitamin Mega-O-Mega sıvı balık yağı GOED (Global Organization For EPA and DHA Omega-3S) standartlarında göre aşağıda sertifikaları ve kalite standartları belgelenen üretim yöntemleri ve tesislerde üretilmiştir:
  • API/GMP (GMP For Active Pharmaceutical Ingredients) Sertifikası
  • ISO 9001 Uluslararası Standartlar Sertifikası
  • FSSC 22000 (Food Safety System Certification) Sertifikası
  • HACCP Sertifikası
  • Helal Sertifikası
Balık yağları üretim kalite standartları açısından temel olarak iki bölüme ayrılabilir. Birinci bölüm en üst üretim standarlarına sahip olan ilaç üretim fabrikaları standartlarıdır ki, bu güvenilir olma açısından API/GMP (GMP for active Pharmaceutical Ingredients) standartları olarak bilinmektedir. Bu üretim tesislerinde ilaçlar ve ilaç standartlarında güvenilir ürünler üretilmektedir. API/GMP standartlarına sahip olmayan ikinci derece olan üretim tesislerinde de balık yağları üretilebilmektedir. Bu tip üreticiler API/GMP standatlarına sahip olmadıkları için, kendi ürettikleri balık yağlarının da güvenilir olduğunu göstermek amacıyla, bu amaç için kurulmuş bağımsız özel kuruluşlara müracaat ederek ücreti mukabilinde belge temin edebilmektedirler. IFOS bu amaç için kurulmuş özel kuruluşlardan bir tanesi olup, güvenlik belgesine ihtiyaç duyan kurumların ürünlerini inceleyerek belgelendirmektedir. API/GMP standardına sahip olmayan bir kurumun IFOS belgesine atıf yapılarak, API/GMP'ye karşı IFOS'un çok önemli bir belge gibi sorulması, profesörlük diploması olan bir kişiye "Sizin lise diplomanız var mı?" gibi bir soruya benzemektedir. Mega-O-Mega balık yağı GOED (Global Organization For EPA and DHA Omega 3-S) standartlarında, uluslararası ISO 9001, pharmaceutical GMP (API/GMP) ve FSSC 22000 (Food Safety System Certification) sertifikaları çerçevesinde üretilen yüksek kaliteli balık yağıdır. Dolayısıyla, üretim kalitesini kendi standardından daha düşük bir belgeyle güvenilir iddia etmesi gibi bir duruma ihtiyacı yoktur.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı içeriğinden paketlenmesine kadar İzlanda'da üretilmektedir. Türkiye'de ambalajlama, etiketleme vb. işlemlere tabi tutulmamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarına göre gıda ve vitamin ürünlerinin kontrol ve izinleri T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimindedir. Mega-O-Mega sıvı balık yağı bir ilaç olmayıp gıda ürünü olduğundan dolayı TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan resmi izinler ve onaylarla ithal edilmektedir.
Mega-O-Mega Sıvı Balık Yağı TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı mevzuatlara göre izinli olup, Gıda Güvenliliği Bilgi Sistemi'nde (GGBS - ggbs.tarim.gov.tr ) 000509-16.03.2016 takviye edici gıda numarası ile onaylıdır.
Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre günde 3000 mg EPA+DHA alınması güvenilirdir. Mega-O-Mega sıvı balık yağının günlük kullanımında (10ml) 1300 mg DHA, 700 mg EPA bulunmaktadır. Diğer bir değişle, günlük kullanımında (10ml'de) 2000 mg EPA+DHA bulunmaktadır.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı biyoyararlılığı daha yüksek ve doğal form olan Trigliserit formda üretilmiş bir balık yağıdır.
Katkı maddesi, Omega-6 (Örneğin ayçiçek yağı) veya Omega-9 (Örneğin zeytin yağı) yağlarını içermeyen balık yağı saf Omega-3 balık yağıdır. Bu tür ilave yağ ve katkı maddesi içeren balık yağları saf değildir.
Balık yağı alırken 5 kritere dikkat edilmelidir. Bunlar; balık yağının saflığı, balık yağının içerdiği Omega-3 yağ asidi miktarı, diğer bir değişle birim ölçekte ürünün içerdiği DHA ve EPA miktarı, balık yağının ağır metallerden arındırıldığının bağımsız laboratuvarlarca sertifikalandırılması, balık yağının üretim kalite standartları ve balık yağının üretim tipinin Trigilisert (TG) formunda olup olmadığına dikkat edilmelidir.
DHA (Dokosaheksaenoik asit) iki Omega-3 bileşenlerinden biridir. DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur. DHA vücut tarafından üretilemez ve besinlerle dışarıdan alınması gereklidir.
Vücut (hücrelerimiz) Omega-3 yağ asitlerini kendisi üretemez. Dışarıdan yiyeceklerle takviye olarak alınması gerekmektedir.
DHA'nın vücut tarafından üretilememesi ve DHA'nın normal beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olması gerçeği, Omega-3 yağlarının dışarıdan besinlerle veya takviye olarak alınması gerekliliğini göstermektedir.
Mısır Yağı ve Ayçiçek Yağı Omega-6 yağ asitleridir. Bu yağlar Omaga-3 yağ asitlerinin yerini tutamaz. Yapılan çalışmalar günlük beslenmemizde normalden daha fazla Omega-6 yağ tüketimi yapıldığını göstermektedir. Omega-3 içerisindeki DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden DHA yağ asidine ihtiyaç vardır. Omega-6 yağ asitlerinde DHA yoktur.
Omega-6 yağ asitleri ayçiçek yağı veya mısır yağıdır. Günümüz beslenme tipinde Omega-6 yağ asitleri yemeklerle birlikte ihtiyaçtan 4-5 kat daha fazla alınmaktadır. İhtiyaçtan daha fazla alındığından dolayı ilave olarak alınmasına gerek yoktur.
Zeytinyağı ve fındık yağı gibi omega-9 yağları saf omega-3 yağının yerini tutmaz.
Omega-3 balık yağına Omega-6 ve/veya Omega-9 yağlarının ilave edilmesi bir avantaj değildir. Omega-6 ayçiçek yağını, mısır yağını ifade etmekte, Omega-9 ise zeytin yağı ve fındık yağını ifade etmektedir. Vücudun bu yağlara da ihtiyacı vardır. Ancak günlük beslenme ile normal şartlarda Omega-6 ve Omega-9 yağları ihtiyaçtan fazla alınmaktadır. Ayrıca bu yağlar DHA da içermemektedir.
Hazır DHA Omega-3 balık yağında ve az miktarda yumurtada bulunmaktadır. Ayrıca keten tohumu, ceviz ve semiz otunda bitkisel omega-3 olarak bilinen Alfa Linoleik Asit (ALA) mevcuttur. Ancak bu bitkisel omega-3’de DHA hazır olarak bulunmamaktadır. Bitkisel omega-3 olan ALA’yı karaciğerimiz bir kısmını EPA’ya, bir kısmını DHA’ya çevirmektedir. Direkt olarak DHA, DHA içeren balık, balık yağı veya deniz ürünlerinden alınabilmektedir.
Türkiye denizlerindeki balıklar sıcak su balıklarıdır. Yüksek DHA soğuk okyanuslarda yaşayan yağlı balıklardan elde edilir. Dolayısıyla, Türkiye'deki balıklar DHA bakımından fakirdir. Mega-O-Mega sıvı balık yağı İskandinav ülkelerinin soğuk ve derin okyanus sularından elde edilmektedir.
Genellikle balık yağları ihtiva ettiği EPA ve DHA için alınmaktadır. Bunların içerisinde DHA (Dokosaheksaenoik asit) normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. İçinde önemsediğiniz maddeye göre, ürünün saflığına ve kalite standartlarına göre ürünün etiketini inceleyebilirsiniz.
Şişe muhtevası 240 mililitredir.
Balık yağının içerisindeki DHA, normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. Bu anlamda, Mega-O-Mega balık yağını 11 yaşın altında olan öğrenciler kullanabildiği gibi, 11 yaş ve üzeri öğrenciler ile yetişkinler rahatlıkla kullanabilir.
Mega-O-Mega balık yağını 4 yaş dahil olmak üzere 4 yaşından 11 yaşına kadar tüm çocuklar kullanabildiği gibi, 11 yaş ve üzeri herkes kullanabilir.
Düzenli olarak günde 5ml tüketen 4-10 yaş arası bir kullanıcı Mega-O-Mega sıvı balık yağını yaklaşık 2 ayda, düzenli olarak günde 10ml tüketen 11 yaş üzerinde bir kullanıcı Mega-O-Mega sıvı balık yağını yaklaşık 1 ayda tüketebilir.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı Trigliserit formunda üretilen bir balık yağı olduğundan dolayı yemeklerden önce veya sonra rahatlıkla alınabilir. Ancak genel olarak takviye edici gıda ürünlerinin yemeklerle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alınması idealdir.
Mega-O-Mega sıvı balık yağının kaşıkla verilmesi önerilmektedir. Ancak çocuk kaşıkla içmekten hoşlanmıyorsa, günlük tavsiye edilen miktar kadar sıcak olmayan yemeklerine, salatasına, meyve suyuna eklenebilir. Önemli olan çocuğun günlük tavsiye edilen miktarda DHA'yı almasıdır.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı zengin bir Omega-3 kaynağı olan morina (Cod) balığı karaciğerinden ve tuna balığı vücudundan elde edilen bir üründür. Dolayısıyla hem balık gövdesinden, hem de balık karaciğerinden elde edilmektedir. Balık karaciğeri ihtiva etmesinden dolayı karaciğerde depolanan A, D ve E vitaminleri doğal olarak çıkmaktadır.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı, bir ilaç değil, takviye edici bir gıda ürünüdür. Ürün içeriği hem balık karaciğerinden hem de balık vücudundan elde edilmektedir ve içeriğindeki bileşenler belirlenen limitler içerisindedir. Yaz ve kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Buna ilaveten ne FDA verilerinde ne de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mevzuatlarında yaz mevsiminde balık yağı içilmez gibi bir uyarı bulunmamaktadır.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı zengin bir Omega3 kaynağı olan morina balığı karaciğerinden ve Tuna balığı vücudundan elde edilmektedir. Cod Liver Oil, cod (morina) balığı karaciğer yağını ifade etmektedir.
Mega-O-Mega sıvı balık yağında tatlandırıcı ve koruyucu gibi herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Saf balık yağı ve çok az miktarda (%0,2) çilek aroması bulunmaktadır.
Saf balık yağlarının kilo yapıcı özelliği bulunmamaktadır. Sağlıklı bir yetişkinin günde 2000 - 2200 kilokaloriye ihtiyacı vardır. Mega-O-Mega balık yağının içerisinde 10 ml'de 80 kilokalori enerji vardır. (1 porsiyon kutu ayranda (300 ml) yaklaşık 115 kkal bulunmaktadır). Mega-O-Mega sıvı balık yağının kilo yapıcı bir özelliği bulunmamaktadır.
Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
Mega-O-Mega sıvı balık yağı, İzlanda, Norveç gibi İskandinav ülkelerinin soğuk okyanuslarından elde edilmektedir.
Mega-O-Mega sıvı balık yağının belirlenen bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Ürünün son kullanım tarihi kutunun üzerinde yazmaktadır.

error: Content is protected !!