Balık Yağı Kilo Yapar Mı?

Balık Yağı Kilo Yapar Mı? Omega3 ve kilo Full view

Balık Yağı Kilo Yapar Mı?

BALIK YAĞI KİLO YAPAR MI?

Balık yağı araştırması yaparken kullanıcıların aklına ilk gelen sorulardan bir tanesi de “Balık Yağı Kilo Yapar Mı? sorusudur. Ancak bilinmelidir ki her yağ aynı özellikte değildir. Omega-3 gibi vücuda faydalı yağlar olduğu gibi, trans yağlar gibi vücuda faydalı olmayan yağlar da mevcuttur. Trans yağlar kilo yapımını tetiklerken faydalı yağlar olan Omega-3 (DHA, EPA ve ALA) normal beyin, göz ve kalp fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur.

BALIK YAĞI VE KİLO ALIMI ARASINDAKİ İLİŞKİ

Yapılan bilimsel çalışmalar saf balık yağlarının kilo yapmadığını göstermiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta balık yağının saf balık yağı olmasıdır. Saf balık yağı, balık yağı içeriğinde sadece balıktan elde edilen Omega-3 (balık yağı, balık karaciğerinden elde ediliyorsa balık karaciğerinde doğal olarak depolanan A, D ve E vitaminleri saf ve doğal olarak balık yağında bulunur) demektir. Balık yağının ne kadarının saf olduğunu anlamak için ürünün etiketine bakmak yeterlidir. Eğer balık yağının içinde bunlardan başka katkı maddeleri ve bileşenler varsa, o balık yağı saf değildir. Balık yağı kullanan bir kişi balık yağından kilo aldığını düşünürse, bu kilo alımı balık yağı içerisindeki Omega-3’den dolayı değil, balık yağı içerisindeki diğer katkı maddelerinden (ilave şeker, koruyucu, tatlandırıcı vb.) dolayı olabilir.

Sonuç olarak, saf balık yağı kilo yapmamaktadır, Tüketiciler balık yağı etiketinde yer alan etiket bilgilerine bakarak ürünün saf olup olmadığını değerlendirebilir, günlük kullanım miktarlarına göre de saf balık yağını kilo alımı korkusu olmadan rahatlıkla kullanabilir.

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!