YÜKSEK DHA, NE KADARI YÜKSEK?

YÜKSEK DHA, NE KADARI YÜKSEK? yüksek dha Full view

YÜKSEK DHA, NE KADARI YÜKSEK?

YÜKSEK DHA, NE KADARI YÜKSEK?

Omega-3 takviyeleri, içerdiği DHA ve EPA yağ asitleri için alınmaktadır. Herhangi bir Omega-3 takviyesi alınırken ürün etiketinde yer alan DHA ve EPA miktarlarına bakılmalıdır. Balık yağı takviyelerinin ürün etiketlerinde DHA ve EPA miktarı yazılıdır. Tüketiciler ürünü etiket bilgilerine göre rahatlıkla değerlendirebilir. “Yüksek DHA, Ne kadarı yüksek?” konusunu için, kullanılabilecek en yüksek DHA ve en yüksek EPA değerleri, yani üst limitleri aşağıda verilmiştir;

DHA ve EPA Üst Limitleri

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority – EFSA) uzun dönem DHA ve EPA takviyelerinin tüketimin günde 5000mg’a kadar güvenilir olduğunu belirtmektedir (1). Buna ilaveten, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration – FDA) verilerine göre günde 3000mg DHA+EPA kullanımının güvenilir olduğu belirtilmektedir (2). TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı Takviye Edici Gıdalar Kısıtlı Maddeler Listesine göre ise 11 yaş ve üzeri yetişkinler için günde 5000 mg, 4-10 yaş arası çocuklar için günde 1500mg DHA+EPA almak güvenli sınırlar içerisinde olduğunu belirtilmektedir.

 Referanslar:

(1) EFSA Panel on Dietetic Products NaA. Scientific opinion on the tolerable upper intake level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA). EFSA Journal 2012;10:2815.

(2) U.S. Food and Drug Administration. FDA announces qualified health claims for omega-3 fatty acids.external link disclaimer 2004.

(3) https://www.tarim.gov.tr/GKGM/Belgeler/G%C4%B1da%20ve%20Yem%20Hizmetleri/gidaisletmeleri_kodeks/Takviye_Edici_Gidalar_Kisitli_Maddeler_Listesi.pdf

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!