DHA Oranı Yüksek Balık Yağı Ne İfade Etmektedir?

DHA Oranı Yüksek Balık Yağı Ne İfade Etmektedir? yüksek dha Full view

DHA Oranı Yüksek Balık Yağı Ne İfade Etmektedir?

DHA Oranı Yüksek Balık Yağı Ne İfade Etmektedir?

Balık yağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi balık yağının içerisindeki Omega3 miktarı, yani DHA (Dokosaheksaenoik Asit) ve EPA (Eikozapentaenoik Asit) oranıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar Omega3 yağ asitlerinden DHA’nın normal beyin ve normal görme yetisini korunmasında pozitif yönde etkisinin olduğunu, DHA ile birlikte EPA’nın ise kalbin normal fonksiyonlarına, kan trigliserit seviyesinin korunmasında pozitif yönde etkisinin olduğunu göstermektedir. Ancak hala mevcut balıklarda veya balık yağı takviyelerinde “DHA oranı yüksek balık yağı ne ifade etmektedir?” sorusunun cevabı tam olarak bilinmemektedir.

DHA ORANI YÜKSEK BALIK YAĞI

Dünya genelinde standart balık yağı üretiminde genellikle EPA/DHA oranı olarak 18/12 (180mg EPA, 120mg DHA olmak üzere toplamda 300mg Omega3 yağ asidi) balık yağı elde edilebilmektedir. Bu standart üretim değerleri dikkate alındığında EPA yağ asidinin DHA yağ asidinden genellikle daha yüksek oranda olduğu anlaşılmaktadır. Bunun nedeni balık yağı üretiminde kullanılan balıklardan kaynaklanmaktadır.

Ancak kutuplara yakın veya soğuk ve derin okyanuslardan elde edilen yağlı balıklarda, örneğin Tuna balığı, daha yüksek oranda DHA üretilebilmektedir. Standart balıklardan veya sıcak su balıklarından elde edilen Omega3’lerde, Omega3 yağ asitleri (EPA ve DHA) oranı daha düşük seviyede olabilmektedir.

DHA oranı yüksek balık yağı demek, temel olarak oranca DHA yağ asidinin EPA yağ asidinden daha fazla olması demektir. Bunun anlamı, balık yağı üretiminde daha yağlı balıklar ve DHA oranınca daha zengin balıklar kullanılmış demektedir. Ancak, üretiminde yağlı balık kullanılmasına rağmen günlük kullanımı daha düşük oranda DHA içeren bir balık yağı üretilebilir. Bunu değerlendirebilmek için günlük ne kadar DHA alınabileceğinin bilinmesi ve ürün etiketindeki yer alan DHA miktarına bakılması gerekir. DHA oranının yüksek olup olmadığı veya ne kadar olduğu balık yağı takviyelerinin etikeninde yazılmaktadır. Normal beyin ve görme yetisi fonksiyonlarının korunmasını birinci derecede önemseyen bireyler DHA oranı daha yüksek balık yağlarını, kalbin normal fonkisyonlarını birinci derecede önemseyen bireyler göreceği olarak EPA oranı daha yüksek olan balık yağlarını tercih etmelidir.

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!