EPA’nın Açılımı Nedir ve EPA’nın Faydaları Nelerdir?

EPA’nın Açılımı Nedir ve EPA’nın Faydaları Nelerdir? DHA - Docosacexaenoic acid Full view

EPA’nın Açılımı Nedir ve EPA’nın Faydaları Nelerdir?

EPA’nın Açılımı Nedir ve EPA’nın Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan Omega3 yağ asitleri çeşitleri, isimleri uzun olduğundan dolayı genellikle karşımıza kısaltma olarak çıkmaktadır. Bu Omega-3 yağ asitlerinden biri olan EPA’nın Açılımı Nedir ve EPA’nın Faydaları Nelerdir?

EPA Açılımı Nedir?

EPA Omega-3 yağ asitlerinden bir tanesi olan “Eikozapentaenoik Asit” ifadesinin kısaltılmış halidir. Norveç somunu, tuna balığı, cod (morina) balığı karaciğeri gibi genellikle soğuk okyanus suları balıklarında bolca bulunur. Omega-3 yağ asitlerinden bir tanesi olan DHA (Dokozahekzaenoik Asit) ile birlikte balık yağı takviyelerinde de EPA bulunur.

EPA’nın Faydaları Nelerdir?

EPA Omega-3 yağ asidi genellikle kalp sağlığını desteklemek amacıyla kullanılır. Bununla birlikte vücutta genel olarak sağladığı faydalar ve fonksiyonlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Kalp Sağlığı Desteği: DHA ile birlikte EPA, normal kan trigiliserit seviyesinin korunmasına katkıda bulunur. Ancak, yetişkinler için faydalı etki için günde 2 gram EPA ve DHA alınmalıdır. Güvenli tüketim için EPA ve DHA miktarının toplamının 5 gramı geçmemesi gerekmektedir.
  • Çocuk Gelişimi Desteği: Diğer Omega-3 yağ asitlerinden bir tanesi olan DHA ile birlikte EPA çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyebilir. Beyinde DHA kadar yoğun kullanım olmasa da EPA da beyin hücrelerinin gerekli bir parçasıdır.
  • Yağ Yakımı DHA ile ile birlikte EPA, vücut metabolizmasını hızlandırdığından dolayı yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Ancak kilo kaybı sağlanmamaktadır.
  • Beyne Oksijen ve Glikoz Taşınması: Beynin genel anlamda çalışması için oksijen ve glikoza ihtiyacı vardır. EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Böylelikle oksijen be glikoz taşınması daha rahat olur.

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!