Sıvı Balık Yağının Avantajları

Sıvı Balık Yağının Avantajları sivi balik yagi Full view

Sıvı Balık Yağının Avantajları

Sıvı Balık Yağının Avantajları

Omega-3 yağ asitlerinden DHA ve EPA’nın vücutta sayısız faydaları bulunmaktadır. DHA genellike beyin ve göz fonskiyonlarıyla ilişkili, EPA ise kalp sağlığı ile ilişkilidir. Piyasada genellikle kapsül veya sıvı form olmak üzere 2 farklı formda Omega-3 takviyesi bulunmaktadır. Her iki formun birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu makalede sıvı balık yağının avantajları ve dezavantajları konusu ele alınacaktır.

Sıvı Balık Yağının Avantajları
  • Balık yağı sıvı formda olduğundan dolayı boğazdan geçmesi ve yutması kolaydır. Buna ilaveten günümüz üretim, arıtma ve filtreleme teknolojilerinin gelişmesinden dolayı, çoğu sıvı balık yağları daha lezzetli hale gelmiştir. Sıvı ve saf bir balık yağının içimini kolaylaştırabilmek için balık yağı salataya, meyve suyuna karıştırılarak veya limon-portakal sıkılarak da içilebilir. Böylelikle kullanıcı ürününü kendi kendine doğal aromalı hale getirmiş olur.
  • Sıvı balık yağının emilimi kapsül balık yağından daha hızlıdır. Sıvı balık yağının emilimi 1 – 4 dakika arası sürerken kapsül balık yağlarının emilimi 30 dakika sürebilmektedir. Kapsülün jelatinden bir çeperi olduğundan dolayı vücut önce kapsülü parçalamakta, daha sonra içerisindeki balık yağını emmektedir.
  • Vücudun ihtiyacı olan Omega-3’ü alabilmek için yaşa göre yaklaşık 5-10ml sıvı balık yağı alınabilir. Sıvı balık yağında bu oranın dışındaki değerler de kolayca ayarlanabilir.
  • Sıvı balık yağı eski ise ağızda bozulmuş veya acımış tadı farkedebilirsiniz. Bu yüzden sıvı balık yağının tazeliğini kontrol etmek mümkündür.
Sıvı Balık Yağı Dezavantajları
  • Sıvı balık yağları güneş görmeyen bir yerde, kapağı kapalı, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde muhafaza edildiğinde son kullanım tarihine kadar bozulma riski yoktur. Ancak kapağı açıldıktan sonra, ağzı kapalı olarak buzdolabında saklanmalı ve açıldıktan sonra ortalama 90 günde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Sıvı balık yağı şişesinin taşınması pratik değildir. Sıvı dolu şişenin yan veya ters durması halinde akabileceğinden dolayı balık yağınıa sürekli yanında taşımak isteyenler için sızdırma riskli olabilir.

Tüketici kapsül ve sıvı balık yağlarının avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek kararını vermelidir. Ancak tüketici, balık yağı formundan önce, öncelikle balık yağının saflığına, içerdiği DHA ve EPA oranlarına ve doğal balık yağı üretim formu olan “trigliserid” formunda olup olmadığına bakmalıdır.

Ayrıca kapsül balık yağlarının avantajlarını ve dezavantajlarını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

KAPSÜL BALIK YAĞININ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Yorumlar

Yazan Selim ECEMİŞ
error: Content is protected !!